Tisková zpráva ze dne 10. 6. 2018, Ostrava

DESÁTOU OSTRAVSKOU MUZEJNÍ NOC S PRVOREPUBLIKOVÝM PROGRAMEM SI NENECHALO UJÍT 25 TISÍC LIDÍ

Třicet šest kulturních institucí v Ostravě v sobotu přivítalo veřejnost zdarma. Od 18 hodin až do půlnoci ulice města zaplnily hloučky dospělých i rodiny s dětmi. Prvorepublikovou Ostravskou muzejní noc si nenechalo ujít asi 25 000 lidí. Desátý ročník Ostravské muzejní noci můžeme označit za vydařený, prvorepublikový program, dobrá nálada, smích a všudypřítomné děti s balonky v barvě trikolory oživily krajskou metropoli.  

„Balonky jsme nafukovali od 14 hodin odpoledne, a přestože jsme jich po 17 hodině měli přes 600, bylo to málo,“ usmívá se Jana Malášek Šrubařová a pokračuje „Zahájení festivalu v dešti se už začíná stávat tradicí, návštěvnost to zatím neomezuje. Celá řada koncertů, workshopů i akcí pro děti se uskutečnila venku, počasí se naštěstí po šesté hodině umoudřilo a zbytek večera už nepršelo.“

Nejvyšší zájem veřejnost projevila o festival Cirkulum a Ostravské muzeum. Ke dvěma tisícům návštěvníků za večer se přiblížili také Galerie výtvarného umění v Ostravě, Dopravní podnik Ostrava, Slezská lilie a Miniuni – Svět miniatur. Tisícovka účastníků navštívila Hasičské muzeum města Ostravy, Knihovnu města Ostravy, Radnici města Ostravy a Český rozhlas Ostrava.

Ostravské ulice ožily čilým ruchem mezi pátou a šestou hodinou odpolední, ačkoliv letošní ročník festivalu výrazně poznamenaly rekonstrukce centra města. „Kromě úprav parkoviště před budovou Domu umění, také uzavírka tramvajové zastávky Výstaviště a změna točny autobusových muzejních linek zasáhla Ostravskou muzejní noc a ovlivnila návštěvnost. I přesto příjemná prvorepubliková atmosféra provázela návštěvníky celým večerem,“ uzavírá Andrea Węglarzyová, koordinátorka festivalu.

Ostravská muzejní noc byla zaměřena v mnoha organizacích především na aktivity pro rodiny s dětmi. Malí objevovatelé ostravské kultury si mohli vyzkoušet šlehačkovou bitvu v PLATO, bubnovací workshop v Galerii výtvarného umění v Ostravě, hudební workshop v Janáčkově filharmonii Ostrava nebo kvízy v Moravskoslezské vědecké knihovně. Velký ohlas veřejnosti vyvolala spanilá jízda velocipedistů a automobilových veteránů městem i jejich zastávka před budovou Ostravského muzea.

Cílem Ostravské muzejní noci je nabídnout veřejnosti ochutnávku toho, čemu se kulturní instituce věnují po celý rok. Festival zpřístupňuje a otevírá brány kulturních organizací dětem i dospělým tak, aby měli zájem se do nich vracet. Ostravská muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí, který pořádá Asociace muzeí a galerií České republiky. Ostravskou muzejní noc zaštítil primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Finančně akci podpořil Moravskoslezský kraj a statutární město Ostrava.

 

Evidence návštěvníků Ostravské muzejní noci funguje na principu sčítání každé osoby, která projde dveřmi. Všechny zapojené instituce zašlou informace organizátorům a ti jejich sečtením zjistí celkovou návštěvnost festivalu.

 

Partneři:

Hlavní mediální partner: Český rozhlas Ostrava

Partneři: Moravskoslezský kraj, statutární město Ostrava, Asociace muzeí a galerií České republiky, Retis Group, Program, ova.net, Dopravní podnik Ostrava, seepoint, RadioHouse, Moje Ostrava