Tisková zpráva ze dne 10. 6. 2018, Ostrava

DESÁTOU OSTRAVSKOU MUZEJNÍ NOC S PRVOREPUBLIKOVÝM PROGRAMEM SI NENECHALO UJÍT 25 TISÍC LIDÍ

Třicet šest kulturních institucí v Ostravě v sobotu přivítalo veřejnost zdarma. Od 18 hodin až do půlnoci ulice města zaplnily hloučky dospělých i rodiny s dětmi. Prvorepublikovou Ostravskou muzejní noc si nenechalo ujít asi 25 000 lidí. Desátý ročník Ostravské muzejní noci můžeme označit za vydařený, prvorepublikový program, dobrá nálada, smích a všudypřítomné děti s balonky v barvě trikolory oživily krajskou metropoli.

„Balonky jsme nafukovali od 14 hodin odpoledne, a přestože jsme jich po 17 hodině měli přes 600, bylo to málo,“ usmívá se Jana Malášek Šrubařová a pokračuje „Zahájení festivalu v dešti se už začíná stávat tradicí, návštěvnost to zatím neomezuje. Celá řada koncertů, workshopů i akcí pro děti se uskutečnila venku, počasí se naštěstí po šesté hodině umoudřilo a zbytek večera už nepršelo.“

Nejvyšší zájem veřejnost projevila o festival Cirkulum a Ostravské muzeum. Ke dvěma tisícům návštěvníků za večer se přiblížili také Galerie výtvarného umění v Ostravě, Dopravní podnik Ostrava, Slezská lilie a Miniuni – Svět miniatur. Tisícovka účastníků navštívila Hasičské muzeum města Ostravy, Knihovnu města Ostravy, Radnici města Ostravy a Český rozhlas Ostrava.

Ostravské ulice ožily čilým ruchem mezi pátou a šestou hodinou odpolední, ačkoliv letošní ročník festivalu výrazně poznamenaly rekonstrukce centra města. „Kromě úprav parkoviště před budovou Domu umění, také uzavírka tramvajové zastávky Výstaviště a změna točny autobusových muzejních linek zasáhla Ostravskou muzejní noc a ovlivnila návštěvnost. I přesto příjemná prvorepubliková atmosféra provázela návštěvníky celým večerem,“ uzavírá Andrea Węglarzyová, koordinátorka festivalu.

Ostravská muzejní noc byla zaměřena v mnoha organizacích především na aktivity pro rodiny s dětmi. Malí objevovatelé ostravské kultury si mohli vyzkoušet šlehačkovou bitvu v PLATO, bubnovací workshop v Galerii výtvarného umění v Ostravě, hudební workshop v Janáčkově filharmonii Ostrava nebo kvízy v Moravskoslezské vědecké knihovně. Velký ohlas veřejnosti vyvolala spanilá jízda velocipedistů a automobilových veteránů městem i jejich zastávka před budovou Ostravského muzea.

Cílem Ostravské muzejní noci je nabídnout veřejnosti ochutnávku toho, čemu se kulturní instituce věnují po celý rok. Festival zpřístupňuje a otevírá brány kulturních organizací dětem i dospělým tak, aby měli zájem se do nich vracet. Ostravská muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí, který pořádá Asociace muzeí a galerií České republiky. Ostravskou muzejní noc zaštítil primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Finančně akci podpořil Moravskoslezský kraj a statutární město Ostrava.

Evidence návštěvníků Ostravské muzejní noci funguje na principu sčítání každé osoby, která projde dveřmi. Všechny zapojené instituce zašlou informace organizátorům a ti jejich sečtením zjistí celkovou návštěvnost festivalu.

Partneři:

Hlavní mediální partner: Český rozhlas Ostrava

Partneři: Moravskoslezský kraj, statutární město Ostrava, Asociace muzeí a galerií České republiky, Retis Group, Program, ova.net, Dopravní podnik Ostrava, seepoint, RadioHouse, Moje Ostrava

Tisková zpráva:  10. 6. 2018 ke stažení

 

Tisková zpráva ze dne 31. 5. 2018, Ostrava

OSTRAVSKÁ MUZEJNÍ NOC SLAVÍ DESETILETÉ VÝROČÍ V PRVOREPUBLIKOVÉM STYLU

Ostravská muzejní noc se v sobotu 9. června uskuteční již po desáté. Od pěti hodin do půlnoci oživí Ostravu kulturní festival, který rozšiřuje povědomí o kulturním životě ve městě. V letošním roce představí své zázemí 36 institucí a vstup se nikde neplatí. V rámci oslav stého výročí republiky festival oživí jízdy veteránů a velocipedistů, ale i kabaretní a swingový program. Zahajovat se bude vypouštěním balonků v barvě trikolory. Už od 17.30 je budou před budovou Nové radnice v Ostravě rozdávat zdarma. 

„Již deset let Ostravskou muzejní noc pořádá Galerie výtvarného umění v Ostravě ve spolupráci s Ostravským muzeem. Festivalu se účastní nejen muzea a galerie, ale také knihovny, umělecké školy, kavárny, antikvariát, technické památky, kulturní a sociální instituce, radnice, kino a další festivaly,“ vyjmenovává Jana Malášek Šrubařová, koordinátorka festivalu.

„Navštívit můžete například Ostravské muzeum, Hasičské muzeum města Ostravy, Muzeum a galerii Mlejn, Národní zemědělské muzeum nebo Železniční muzeum moravskoslezské. Ostravská muzejní noc ale není jen o muzeích. Zapojeny jsou také galerie, například Galerie výtvarného umění v Ostravě, Výstavní síň Sokolská 26, Industrial Gallery, Galerie Magna, Výtvarné centrum Chagall, Milan Dobeš Museum, Industrial Gallery, Slezskoostravská galerie, Galerie Jáma 10 a Plato ve svém novém výstavním prostoru nevyjímaje,“ doplňuje Andrea Weglarzyová koordinátorka festivalu.

Volné prohlídky expozic v muzeích a pestrý doprovodný program jsou hlavním tahákem festivalu. „Ve své pracovně, která nese nesmazatelný otisk prvorepublikového lesku a elegance, návštěvníky provede primátor Tomáš Macura a zpřístupněná bude i vyhlídka z radniční věže,“ říká Jana Malášek Šrubařová a dodává: „Nově se do festivalu zapojily Národní zemědělské muzeum a Radnice obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, jejíž historickou budovou provede starostka Petra Bernfeldová, prohlídku navíc zpestří koncerty Pop Academy.“

Také Knihovna města Ostravy a Moravskoslezská vědecká knihovna připravují prvorepublikový program. Stará aréna se například promění na prvorepublikový kabaret s názvem Chlupatý kaktus. V Centru PANT se pro změnu vyfotíte v prvorepublikovém fotokoutku. Denní starosti nevidomých a orientaci v prostoru si můžete vyzkoušet v TyfloCentru Ostrava. V centru města si můžete prohlédnout budovu Českého rozhlasu Ostrava s nádherným prvorepublikovým schodištěm i nahrávací studia. Hudební program připravili v Janáčkově filharmonii Ostrava, Lidové konzervatoři a Múzické škole a také v rámci Slezské lilie v Katedrále Božského spasitele a v Kostele svatého Václava. Je třeba také připomenout Důl Michal a Národní památkový ústav.

Ostravskou muzejní noc oživí jízdy velocipedistů a automobilových veteránů. V 18.30 zamíří od budovy Nové radnice k Ostravskému muzeu velocipedisté. Automobiloví veteráni se na Prokešovo náměstí vrátí kolem 21 hodin.

Ostravská muzejní noc láká návštěvníky především dovnitř kulturních institucí, ale vzhledem ke krásnému počasí jsou programy připraveny i pro venkovní prostory. V Cooltour si užijete zahradní večírek Garden Chill. Grilovat můžete i na terase Kavárny Atlantik. Malba airsoftovou pistolí je připravena na zahradě Střední umělecké školy Ostrava. Venku vás uvítají v Miniuni i v depozitáři Dopravního podniku Ostrava. Antikvariát a klub Fiducia uspořádá venkovní literárně-fotbalový večírek a artisti festivalu Cirkulum oživí porubskou Hlavní třídu,vysvětluje Andrea Węglarzyová.

Na vybrané programy je nutné se rezervovat předem. Týká se to Galerie výtvarného umění v Ostravě, Ostravského muzea, Národního zemědělského muzea, TyfloCentra Ostrava a Výstavní síně Sokolská 26. Rezervační systém bude spuštěn v pondělí 4. června v 8 hodin ráno na www.ostravskamuzeninoc.cz. Filmová představení můžete rezervovat už nyní na www.minikino.cz

Pět autobusových linek zdarma bude až do půlnoci co dvacet minut vyjíždět ze stanice Krajský úřad

do všech koutů města, kde se festival koná. Podrobné informace o programu včetně časového harmonogramu a jízdních řádů naleznete na webu, Facebooku a v tištěných brožurkách.

Ostravská muzejní noc bude zahájena v 17.30 před budovou Nové radnice na Prokešově náměstí. Moderátoři Vojtěch Lipina a Vendula Fialová spolu s Tomášem Macurou, primátorem statutárního města Ostravy, Lukášem Curylem, náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje, Jiřinou Kábrtovou, ředitelkou Ostravského muzea, Jiřím Jůzou, ředitelem Galerie výtvarného umění v Ostravě, Janou Hutníkovou, zástupkyní Asociace muzeí a galerií České republiky a publikem odstartují festival společným vypuštěním balonků s heliem v barvách trikolory.

„Jsem velmi rád, že Moravskoslezský kraj podporuje tak významnou akci, jakou je Ostravská muzejní noc. Svým věhlasem a oblíbeností přesahuje hranice kraje, což těší nejen mne, ale jistě také organizátory. Ostravskou muzejní noc kraj podporuje už od roku 2009 finančně i záštitou a velmi si vážím toho, že mohu být u slavnostního zahájení, kde je každý rok skvělá atmosféra!,“ uzavírá Lukáš Curylo.

Ostravskou muzejní noc zaštítil primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Finančně akci podpořil Moravskoslezský kraj a statutární město Ostrava.

 

Tisková zpráva: Ostravská muzejní noc slaví desetileté výročí v prvorepublikovém stylu